Zapraszamy na szkolny blog kulinarny:

www.gastronomik-lodz.blogspot.com

Aktualności - Rok szkolny 2013/2014

ZDROWO I KOLOROWO - ZAJĘCIA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

W poniedziałek, 16 czerwca zostaliśmy zaproszeni przez przedszkole "Czary Mary" na warsztaty kulinarne "Zdrowo i kolorowo". Uczniowie kl. II b technikum, pod opieką p. prof. Zofii Wrześniewskiej opowiadali najmłodszym o tym dlaczego warto jeść owoce i warzywa.

Maluchy dowiedziały się m.in., co oznaczają kolory owoców, dlaczego marchewka jest pomarańczowa, ogórek zielony i dlaczego trzeba jeść natkę pietruszki.

Zajęcia połączone były z degustacją owoców i warzyw, co najbardziej podobało się przedszkolakom. Mieli też okazję przymierzyć kucharskie czapki.

W przygotowaniu zajęć pomogła p. prof. Teresa Rzeźnik i p. prof. Elżbieta Kurowska.

Racjonalne żywienie młodzieży

W czerwcu nauczyciele przedmiotów zawodowych (E. Cieślak, I. Wolska, Z. Zielińska, J. Krześlak, G. Papiewski, M. Rochmińska, M. Jagiełło, A. Błyskal, M. Węglewska, E. Kurowska, B. Bocheńska, K. Bulińska) przeprowadzili lekcje na temat racjonalnego żywienia młodzieży w 15 klasach naszej szkoły więcej>>

IX - edycja akcji "Gorączka Złota" PCK

Dobiegła końca tegoroczna edycja akcji "Gorączka Złota", której organizatorem był Zarząd Okręgowy PCK w Łodzi. Uczniowie łódzkich placówek oświatowych zbierali "złoto" a więc monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy. Wszystko po to, by dofinansować wyjazd na kolonie letnie dzieci z rodzin dotkniętych zjawiskiem niedostatku. W zbiórce udział wzięła również młodzież naszej szkoły, łącznie zebraliśmy 73 kg "złotych monet". W rywalizacji międzyszkolnej zajęliśmy VI miejsce w Łodzi. Najwięcej pieniędzy zebrały następujące klasy i ich uczniowie : więcej>>

Zawody lekkoatletyczne VENA SPORT

W dniu 10.06.14 odbyły się zawody lekkoatletyczne VENA SPORT. Uczniowie reprezentowali naszą szkołę w biegach rozstawnych dziewcząt i chłopców więcej>>

VII Turniej Mikstów Łódzkich Szkół Ponadgimnazjalnych w ramach Szkolnego Festiwalu Siatkówki Plażowej - Memoriał im. P. Gozdana

W dniu 06.06.2014 r. odbył się VII Turniej Mikstów Łódzkich Szkół Ponadgimnazjalnych w ramach Szkolnego Festiwalu Siatkówki Plażowej - Memoriał im. P. Gozdana. Naszą szkołę reprezentowały cztery pary:
więcej>>

Mistrzostwa Łodzi Szkół Ponadgimnazjalnych w Siatkówce Plażowej Chłopców

W dniu 05.06.21014 r. odbyły się Mistrzostwa Łodzi Szkół Ponadgimnazjalnych w Siatkówce Plażowej Chłopców. Naszą szkołę reprezentowały dwie pary:
więcej>>

Mistrzostwa Łodzi Szkół Ponadgimnazjalnych w Siatkówce Plażowej Dziewcząt

W dniu 04.06.21014 r. odbyły się Mistrzostwa Łodzi Szkół Ponadgimnazjalnych w Siatkówce Plażowej Dziewcząt. Naszą szkołę reprezentowały więcej>>

RAJD PIESZY Z OKAZJI DNIA DZIECKA

W dniu 02.06.2014 odbył się rajd pieszy z okazji Dnia Dziecka do lasu Łagiewnickiego długość trasy wynosiła ok. 9 km. więcej>>

Konkurs mitologiczny

Uczniowie Gastronomika zbierają laury nie tylko w konkursach związanych ściśle z przyszłym zawodem. więcej>>

25- lecie wolności

W środę, 4 czerwca, klasy: II b i II d TG wzięły udział w grze edukacyjnej "PRL. Kolejka", którą poprowadzili pracownicy IPN. Zabawę poprzedzała krótka prelekcja nt. gospodarki PRL, która umożliwiła zrozumienie mechanizmu kolejki.
Gra wywołała wiele emocji, uczniowie zaangażowali się w zabawę, nie chcieli zakończyć gry po 2 godzinach.
W tym dniu obchodziliśmy także w szkole 25.rocznicę transformacji ustrojowej w Polsce.
W związku z tym za pośrednictwem szkolnego radiowęzła p. prof. Krystyna Barczak i p.prof. Zofia Wrześniewska przygotowały cykl "Muzyka wolności". W czasie 5 kilkuminutowych wystąpień zapoznały młodzież z najważniejszymi faktami ostatnich 25 lat oraz muzyką, jaka towarzyszyła tym wydarzeniom. Przygotowały też specjalnie na tę okazję, gazetkę okolicznościową prezentującą sylwetki osób, dzięki którym Polska odzyskała wolność oraz tych, którzy w tej wolności działają, pomagają, tworzą.

Turniej Motoryzacyjny

Sprawozdanie z Wojewódzkiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego

WIZYTA W URZĘDZIE MIASTA

16 maja klasa II b razem z wychowawczynią p. prof. Zofią Wrześniewską wzięła udział w warsztatach, zorganizowanych przez Urząd Miasta Łodzi. Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Weź miasto w swoje ręce” i poświęcone były budżetowi obywatelskiemu.
Uczniowie zwiedzili najpierw gmach UMŁ a potem w Dużej Sali Obrad pracowali w grupach nad własnymi projektami i propozycjami do budżetu obywatelskiego.
Wizyta miała zakończyć się spotkaniem z p. prezydent Hanną Zdanowską. Niestety ze względu na obowiązki służbowe nie była obecna w czasie naszej wizyty w urzędzie.

EDUKACJA EUROPEJSKA

15 maja grupa 30 uczniów z naszej szkoły wzięła udział w specjalnie zorganizowanych warsztatach z edukacji europejskiej.
W ramach zajęć odwiedziliśmy Centrum Obsługi Przedsiębiorcy i Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich oraz Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Spotkanie zorganizowane zostało na prośbę nauczycieli historii przez p. prof. Beatę Kicińską – Kokotek.
Uczniowie wzięli udział w prezentacji nt. polityki finansowej Unii, mogli zapoznać się z najważniejszymi projektami, realizowanymi w ramach unijnych funduszy w regionie łódzkim.
Podsumowaniem zajęć był quiz z nagrodami.
Spotkanie było nagrodą i podsumowaniem całego cyklu zajęć, poświęconych 10.rocznicy wstąpienia Polski do UE oraz konkursu na prezentację multimedialną i plakat o tematyce unijnej, które przeprowadziły w szkole p. prof. Zofia Wrześniewska i p. prof. Ewa Saganowska.
Opiekę nad uczniami sprawowali także p. prof. Aleksandra Izydorczyk i p. prof. Marcin Idczak.

RAJD ROWEROWY

Dnia 05.05.2014 r. odbył się rajd rowerowy, w którym uczestniczyli uczniowie klasy III C więcej>>

Lekcja otwarta: "Ciasta kruche i półkruche wykwintne i codzienne"

Dnia 28.04.2014 w sali technologicznej 104 odbyła się lekcja otwarta "Ciasta kruche i półkruche wykwintne i codzienne".

Wykonawcami projektu byli uczniowie klasy II CTG. Wykazali się dużą pomysłowością i zaangażowaniem w trakcie przygotowania i realizacji zaplanowanych wyrobów słodkich i słonych z ciasta kruchego i półkruchego. Uczniowie byli oceniani przez jury składające się z dyrekcji naszej szkoły oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych. Rywalizacja była zacięta. Z pośród wszystkich ciast najbardziej zostały wyróżnione:

I miejsce Małgorzata Tulin, Kinga Soboska - "Budyniowe tartaletki z granatem"
I miejsce Żaneta Błaszczyk, Dominika Krześlak - "Babeczki z kremem budyniowym"

II miejsce Joanna Błędek, Bartłomiej Karcz- Łęszczak - "Rogaliki krucho- drożdżowe"
II miejsce Małgorzata Szymczak, Dorota Wypchło, Kamil Stachura - " Szarlotka a la Trusmus"

Opiekunowie: Katarzyna Bulińska, Elżbieta Kurowska

VIII BIEG OLIMPIJCZYKÓW 2014

26 kwietnia rozegrany został VIII Bieg Olimpijczyków. Na starcie mimo złej pogody stanęło wielu młodych sportowców. więcej>>

Turniej Motoryzacyjny

Sprawozdanie z Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego

ZAKOŃCZENIE ROKU SZOLNEGO KLAS MATURALNYCH

W piątek, 25 kwietnia 2014 r., odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas maturalnych. W uroczystości przygotowanej przez SU, wzięli udział absolwenci z 7 klas: 6 klas TG i 1 klasy TU – ostatniego rocznika tego typu szkoły.
W czasie akademii dyrekcja wraz z wychowawcami wręczyła nagrody najlepszym uczniom oraz tym, którzy w ostatnich latach reprezentowali szkołę w zawodach sportowych i konkursach kulinarnych.

Świadectwa z czerwonym paskiem otrzymały:
Kamila Zwierzchowska, kl. IV d
Edyta Kłąb, IV e
Sara Isele, IV e
Patrycja Majewska, IV e
Paulina Milewska, IV f

W imieniu uczniów, kończących klas, Mateusz Ozga z kl. IV a podziękował Dyrekcji, Kierownictwu warsztatów i całej Radzie Pedagogicznej za wkład, jaki włożyli w edukację i wychowanie ponad 140 absolwentów.
Tradycyjnie już SU i uczniowie z klas III-cich przygotowali małe upominki – m.in. czarne długopisy, które przydadzą się maturzystom na zbliżających się egzaminach.
Pan prof. Lidia Bajerska przygotowała natomiast anglojęzyczne przedstawienie, które miało być przedmaturalną wprawką dla wszystkich zdających j. angielski. Udział w nim wzięli uczniowie z kl. III a i II f.

Turniej tenisa stołowego

Sprawozdanie z konkursu

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Misterium w Gastronomiku

ŁÓDŹ MARATON - DBAM O ZDROWIE 2014

W niedzielę, 13 kwietnia 2013 w Łodzi odbywał się IV maraton Dbam o zdrowie. Już po raz drugi gastronomik przygotował punkt kibicowania.

Na biegaczy czekało blisko 60 naszych uczniów, którzy zagrzewali maratończyków do biegu i dodawali im sił. Kucharze trzymali flagi państw, z których pochodzili zawodnicy. m.in. ze Szwecji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Kenii, Etiopii, Ukrainy, Bułgarii. Nasi uczniowie przygotowali także pokaz carvingu.

Szczególnie głośny doping zapewniliśmy startującej w maratonie p. prof. Beacie Kicińskiej – Kokotek (która przygotowała stroje dla kibiców) i Karolinie Rochowiec z kl. II d.

Nasi uczniowie obsługiwali także punkt wydawania napojów biegaczom. Jeden z naszych uczniów został wybrany do indywidualnej obsługi i podawania napoju p. Karolinia Jarzyńskiej – mistrzyni Polski w maratonie, która ukończyła łódzki maraton na I miejscu w klasyfikacji kobiet z czasem 2:28.

Opiekę nad uczniami w czasie maratonu sprawowali: p. prof. Aleksandra Izydorczyk, p.prof. Zofia Wrześniewska i p. prof. Marcin Idczak.

Nasze wysiłki zostały docenione przez organizatorów biegu, którzy sklasyfikowali nasz punkt kibicowania na 5 miejscu spośród wszystkich, rozstawionych na 42 km. trasy.

Kamila Zwierzchowska z kl. IVD została finalistką Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku "żywienie człowieka i gospodarstwo domowe"

W dniu 11 kwietnia 2014 roku w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyły się okręgowe eliminacje olimpiady. więcej>>

Pogadanka w klasie IIIF

Dnia 4 kwietnia odbyła się pogadanka na temat HIV i AIDS w klasie III F więcej>>

ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

W kwietniu tego roku przypada 74 rocznica zbrodni katyńskiej. Zespół historyków przygotował obchody tej rocznicy w naszej szkole.

Z inicjatywy p. prof. Ewy Saganowskiej od 2 kwietnia gości w szkole wystawa, wypożyczona z IPN, poświęcona zbrodni. Uzupełnieniem wystawy była seria wykładów dla uczniów klas I-szych i II-gich nt. morderstwa, jakiego dopuściło się NKWD na polskich oficerach. Zajęcia z młodzieżą prowadził p. Paweł Kowalski – pracownik IPN. Wykłady połączone były z prezentacją multimedialną – zdjęciami i fragmentem filmu Andrzeja Wajdy „Katyń”.

Natomiast p. prof. Krystyna Barczak i p. prof. Zofia Wrześniewska zorganizowały spotkanie z członkami Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich. Na ich zaproszenie do szkoły przyszła p. KatarzynaLange, której teść został zamordowany w Katyniu. W spotkaniu z nią wzięli udział uczniowie klas III-cich. Była to także okazja do prezentacji zdjęć i wspomnień z wyjazdu na Ukrainę (m.in. na cmentarz w Bykowni), który odbył się w październiku 2013 r. Na zaproszenie władz miasta, wzięli w nim udział wybrani uczniowie z łódzkich szkół, w tym grupa osób z naszej szkoły.

II Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych "szóstek" w piłkę nożną

W sobotę, 5 kwietnia 2014 r. na stadionie AZS Łódź odbyły się Drugie Otwarte Mistrzostwa Łodzi "Szóstek" Szkół Ponadgimnazjalnych. więcej>>

ARSENAŁ PAMIĘCI 2014

21 marca 2014 roku odbył się kolejny finał ogólnopolskiego konkursu historycznego Arsenał Pamięci. W tym roku naszą szkołę reprezentowały: Agnieszka Bełdzińska i Anna Sobczak z kl. III b oraz Sylwia Czołczyńska z kl. II d technikum. Wszystkie trzy uczestniczki przygotowywały prace, poświęcone wspomnieniom z czasów II wojny światowej. Wysłuchały ich a następnie spisały, dzięki życzliwości swoich bliskich.

W czasie uroczystego podsumowanie konkursu, które odbyło się w Pałacu Poznańskiego, uczennice odebrały dyplomy i nagrody książkowe. Miały też okazję wysłuchać gawędy Barbary Wachowicz i poznać wspomnienia zaproszonych na uroczystość kombatantów.

Opiekę merytoryczną nad przygotowywanymi pracami sprawowała p.prof. Zofia Wrześniewska.

BASKETZONE CHALLENGE 2014

W dniu 29 marca 2014 r. na Hali Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji Angelica odbyły się zawody dla uczniów szkół Ponadgimnazjalnych "Turnieju O Puchar Kanclerza Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności Basketzone Challenge". więcej>>

SZKOLNY TURNIEJ "SPEED CUBE"

W dniu 26 marca 2014 roku sympatycy układania "kostki Rubika" z klasy III B postanowili zorganizować pierwsze w naszej szkole zawody w układaniu kostki na czas więcej>>

Sukces naszych uczniów w XVIII Przeglądzie Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych

Przegląd to projekt skierowany do uczniów szkół zawodowych z Łodzi i terenu województwa łódzkiego. więcej>>

II OTWARTE MISTRZOSTWA ŁODZI SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KRĘGLE - 26.03.2014

W dniu 26 marca 2014 reprezentacja naszej szkoły w składzie: Adriana Adriańczyk, Damian Swaczyna, Mateusz Żak, Jurczyk Wojciech,Kamil Cygankiewicz, Kamil Antczak wystąpiła w drugich organizowanych w Łodzi - Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych w kręgle, więcej>>

Mistrzostwa Łodzi Szkół Ponadgimnazjalnych w Siatkówce Chłopców

W dniach 11 i 13.03.2014 r. odbyły się Mistrzostwa Łodzi Szkół Ponadgimnazjalnych w Siatkówce Chłopców. Reprezentacja naszej szkoły, regularnie trenując na SKS-ach, po wyczerpujących meczach zajęła IV-e miejsce w grupie. więcej>>

KONKURS "GASTRONOMIA FRANCJI" DLA UCZNIÓW ZSG

24 marca 2014 r. odbył się w naszej szkole konkurs "Gastronomia Francji", który był w formie testu w języku polskim. Do konkursu zgłosiło się 47 uczniów.

więcej>>

Finał konkursu "Racjonalne żywienie - Twój najlepszy wybór"

W dniu 20 marca 2014 r. odbył się w naszej szkole Finał IV edycji Konkursu dla Gimnazjalistów Racjonalne żywienie - Twój najlepszy wybór. Tegoroczna tematyka poświęcona była produktom mlecznym i ich wykorzystaniu w racjonalnym żywieniu. więcej>>

DZIEŃ OTWARTY – 20 MARCA 2014

W czwartek, 20 marca, gościliśmy w naszej szkoły gimnazjalistów, którzy chcą rozpocząć naukę w gastronomiku. W czasie Dnia otwartego, Samorząd Uczniowski zorganizował dyżury uczniów, którzy oprowadzali gości po szkole.

Zwiedzający mogli obejrzeć sale technologiczne, pracownie do zajęć z barmaństwa, szkolny warsztat. W sali konsumenckiej, w ciągu dnia, działała kawiarenka dla gości, w której można było kupić kawę/ herbatę, ciastka.

Szkolna biblioteka przygotowała na ten dzień kroniki z ubiegłych lat, dzięki czemu zwiedzający mogli zapoznać się z codziennym życiem szkoły, z imprezami i konkursami, w których nasi uczniowie biorą udział.

Wszyscy zwiedzający wpisywali się do księgi gości. W sumie odwiedziło nas ponad 100 gimnazjalistów, nie tylko z Łodzi, ale także ze szkół w Wiśniowej Górze, czy Wiączyniu Dolnym.

IX Międzyszkolny Konkurs "Gastronomia francuska" - "Tarta Tatin"

20 marca 2014 r. podczas dnia otwartego w naszej szkole odbył się finał IX Międzyszkolnego Konkursu "Gastronomia francuska" - "Tarta Tatin" dla uczniów szkół gimnazjalnych. więcej>>

Dnia 18 marca 2014r. w Publicznym Gimnazjum nr 32 im. Karola Wojtyły w Łodzi odbyły się Wewnątrzszkolne Targi Edukacyjne, podczas których nasza Szkoła zaprezentowała swoje stoisko. Uczniowie kl. IIIAT: Tomasz Maj, Adam Majchrzak i Kamil Strzeszewski, pod opieką prof.prof. Joanny Kalickiej-Marek, Marii Korzyckiej i Przemysława Otto, przedstawili licznym zainteresowanym zalety bycia uczniem Gastronomika.

Mam talent

W środę, 12 marca, odbyła się kolejna, już IV, edycja szkolnego konkursu "Mam talent".
W tym roku do rywalizacji o tytuł najlepszego artysty w szkole przystąpiło 11 wykonawców/zespołów.
Jury, pod przewodnictwem p. dyrektor Małgorzaty Gosławskiej, oceniało wykonanie, przygotowanie i oryginalność prezentowanego talentu.


Jednogłośnie I miejsce zajęła Natalia Kowalczyk z klasy I c TG. Przepięknie zaśpiewała i zagrała na gitarze. Z werdyktem tym jednomyślna była publiczność, która przyjęła jej występ brawami na stojąco.
II miejsce zajął Krzysztof Chępiński z kl. II b TG, który jako jedyny zaprezentował sztuczki przy użyciu flower stick. Towarzyszyli mu koledzy z klasy, którzy przy akompaniamencie gitary (Rafał Figlewicz) zaśpiewali "Wehikuł czasu".
III miejsce ex equo zajęli weterani "Mam talent", którzy występowali już po raz trzeci: Tomasz Lenczewski z recytacją własnej poezji i Przemysław Borkowski z nastrojowym wykonaniem piosenki "Zawsze tam gdzie ty".
Na uwagę zasługuje też występ Izy Stefańskiej z II c, która śpiewała po japońsku i klasy II d, która zaprezentowała nam aż 2 piosenki - jedną w wykonaniu boys bandu "The Pleban", drugie, przygotowane przez dziewczyny prowadzone przez Marią Antoniewicz , która grała na gitarze i śpiewała partie solowe.
Kolejny raz mogliśmy też posłuchać tekstów Łukasza Jarczaka z II e I Szymona Janiaka z IV e.
Duże brawa należą się też jedynemu przedstawicielowi ZSZ w konkursie - Dawidowi Dzikowskiemu z klasy 1 b.
Całą imprezę przygotowali i prowadzili uczniowie klasy III a.

SZKOLNE MISTRZOSTWA ŁODZI MIEJSKIEGO SZKOLNEGO ZWIĄZKU SPORTOWEGO W KOSZYKÓWCE CHŁOPCÓW Półfinały Mistrzostw Łodzi 05-10.03.2014

W dniach 05 i 10 marca 2013 na obiektach sportowych Hali Sportowej przy ulicy Małachowskiego 5/7 odbywały się Półfinały Mistrzostw Łodzi Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w koszykówkę więcej>>

Pokaz w Palmiarni

W dniu 8 marca 2014r. odbył się kolejny pokaz składania serwetek w ramach współpracy Zespół Szkół Gastronomicznych - Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Tym razem Gastronomik reprezentowali uczniowie z klasy II B Technikum: Marta Wolańska, Anita Oleszczak, Angelika Karlikowska i Daniel Gajewski oraz Paulina Celej z klasy I A Technikum. Uczniowie wraz z opiekunem, p. Edytą Cieślak, pełnili dyżur w godzinach 12:00 - 15:00. Uczniowie zaprezentowali różnorodne wzory składania serwetek m.in. kieszonka, koperta, serce, wachlarz, stożek, nenufar, karczoch, róża w kieliszku.

Opiekunowie: Edyta Cieślak, Bożena Bocheńska

Wyniki I etapu IX Międzyszkolnego Konkursu "Gastronomia francuska"

Z przyjemnością informujemy, że do II etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie:

więcej>>

I miejsce w konkursie barmana w XV Małopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych

28 lutego i 1 marca 2014r. w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie odbył się XV Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych. Konkurs skierowany był do uczniów szkół gastronomicznych z całej Polski, ponadto gościnnie wzięli w nim udział uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół z zagranicy - ze Słowacji, Niemiec i Francji. Motywem przewodnim tegorocznych zmagań było hasło "Kuchnia z widokiem na Kraków", które realizowane było w trzech konkursach: kucharskim, barmańskim i kelnerskim.

Naszą szkołę w konkursie barmana reprezentował Kamil Strzeszewski z klasy IIIa. więcej>>

Siatkówka dziewcząt

W lutym w dniach 25 i 27.02.2014 r. odbył się turniej siatkówki dziewcząt w ramach Mistrzostw Łodzi Szkół Ponadgimnazjalnych, w którym uczestniczyła reprezentacja Zespołu Szkół Gastronomicznych. więcej>>

PRZEBIERAŃCY 2014

27 lutego, czyli w tłusty czwartek odbył się w naszej szkole konkurs na najlepiej przebraną klasę. Liczyła się pomysłowość i zaangażowanie wszystkich uczniów z klasy. więcej>>

Konkurs dla uczniów klas I "PRODUKTY ZBOŻOWE PODSTAWĄ PIRAMIDY ŻYWIENIA"

W lutym 2014 roku odbył się konkurs dla uczniów klas pierwszych naszej szkoły.
Tematyka konkursu dotyczyła roli produktów zbożowych w żywieniu. więcej>>

SEJMIK UCZNIOWSKI

W piątek, 21 lutego, odbył się coroczny Sejmik Uczniowski, czyli spotkanie przedstawicieli wszystkich klas z Dyrekcją i Kierownictwem szkoły, opiekunami SU oraz pedagogiem. więcej>>

APEL PORZĄDKOWY

W środę, 19 lutego odbył się apel porządkowy, podsumowujący I semestr. Pani dyrektor Agnieszka Lipska zapoznała uczniów z wynikami klasyfikacji. więcej>>

Walentynkowy pokaz składania serwetek

W dniu 15.02.2014 r. uczniowie klasy I A Technikum: Paulina Celej, Aleksandra Kłąb, Ernest Łyszkowicz i Michał Kozłowski, zorganizowali pokaz składania serwetek w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Uczniowie wraz z opiekunem, Panią Edytą Cieślak, pełnili dyżur w godzinach 12:00 - 15:00. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony osób zwiedzających Palmiarnię. Uczniowie zachęcali i pomagali składać serwetki wykorzystując efektowne wzory.

Opiekunowie: Edyta Cieślak, Bożena Bocheńska

SZKOLNE MISTRZOSTWA ŁODZI
MIEJSKIEGO SZKOLNEGO ZWIĄZKU SPORTOWEGO W KOSZYKÓWCE CHŁOPCÓW
13-14.02.2014

W dniach 13 i 14 luty 2013 na obiektach sportowych IX Liceum Ogólnokształcącego odbywały się szkolne mistrzostwa Łodzi Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w koszykówkę chłopców. więcej>>

RELACJA Z KONKURSU BARMAŃSKIEGO CALVADOS NOUVELLE INTERNATIONAL TROPHIES 2014

3 lutego 2014r. w Krakowie odbył się konkurs barmański Calvados Nouvelle International Trophies 2014, którego celem było wyłonienie uczestników międzynarodowej edycji tego konkursu we Francji. więcej>>

Rajd pieszy

W dniu 01.02.2014 r. odbył się rajd pieszy na trasie Łagiewniki - Arturówek - 8 km. Dopisywały nam świetne humory oraz piękna pogoda. więcej>>

Mistrzostwa Zespołu Szkół Gastronomicznych w tenisie stołowym chłopców
15 stycznia 2014

W dniu 15 stycznia 2014 roku na małej Sali gimnastycznej odbyły się Mistrzostwa Zespołu Szkół Gastronomicznych w tenisie stołowym chłopców, do turnieju zgłosiło się 24 uczniów z całej szkoły więcej>>

Konkurs Piosenki "Translator" - 15.I.2014

Klasa      Nauczyciel, który przygotował      Piosenka
IA, IC, IE   M.Chojnacka, A.Horodecka        Jagódki
IB       A.Supernak               Kolorowe jarmarki
II B      M.Chojnacka, A.Horodecka        Na prawo most
II F      A.Supernak, L.Bajerska         Stary niedźwiedź
2 a       R.Syrewicz               Ona tańczy dla mnie
II C      M.Chojnacka, A.Horodecka        Tyle słońca
II E      A.Supernak, L.Bajerska         Rolnik sam w dolinie
II D      A.Supernak, R.Syrewicz
III A      A.Horodecka               My Cyganie

Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego

W dniu 17.12.2013 r. odbył się drużynowy turniej tenisa stołowego o Puchar Dyrektora ZSP nr 3 w Łodzi w kategorii dziewcząt i chłopców.

Szkolenie sous-vide

W dniu 10 stycznia 2014r. pan Carlos Gonzalez-Tejera przeprowadził w naszej szkole kolejną edycję szkolenia dotyczącego obróbki termicznej w niskich temperaturach.

Tym razem tajniki tej metody kulinarnej poznawali uczniowie klasy III D pod opieką nauczycieli: Jolanty Krześlak oraz Beaty Stoparczyk.

Pan Karlos, w bardzo atrakcyjnej dla uczniów formie warsztatów kulinarnych, przybliżył działanie sprzętu i urządzeń do pakowania próżniowego i gotowania w niskich temperaturach. Degustacja przygotowanych potraw potwierdziła ich wysokie walory smakowe oraz odżywcze.

Ogromnie dziękujemy za poświęcony nam czas oraz ogromną dozę wiedzy i umiejętności podanej z profesjonalizmem i humorem. Mamy nadzieję na dalszą równie owocną i sympatyczną współpracę.

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU "PROFESJONALNA BARMANKA. PROFESJONALNY BARMAN".

10 grudnia 2013 roku odbyła się konferencja upowszechniająca rezultaty projektu "Profesjonalna barmanka. Profesjonalny barman.". Program konferencji obejmował przedstawienie krótkiej charakterystyki projektu oraz omówienie osiągniętych rezultatów twardych i miękkich oraz produktów, którego dokonały koordynatorki projektu. Ponadto, uczniowie przygotowali mocktaile dla przybyłych gości oraz pokaz umiejętności, który obejmował wykonanie napojów w stylu klasycznym synchronicznym, w stylu flair oraz napojów flambirowanych. Podczas konferencji głos zabrała Pani Dyrektor ZSG mgr inż. Małgorzata Gosławska oraz przedstawiciele władz Łodzi i województwa łódzkiego oraz instytucji nadzorujących i współpracujących ze szkołą. Uroczystość uświetnił poczęstunek przygotowany przez Warsztat Szkolny.

Projekt "Profesjonalna barmanka. Profesjonalny barman." realizowany był w Zespole Szkół Gastronomicznych w Łodzi w okresie 02.01.2012r. - 31.12.2013r. W ramach projektu 24 uczennice i 16 uczniów uczestniczyło w dodatkowych zajęciach zawodowych z zakresu sztuki barmańskiej.

Program zajęć obejmował zajęcia z towaroznawstwa napojów, miksologii, sporządzania napojów w stylu klasycznym i flair, jak również z zakresu prawa, przedsiębiorczości i języka angielskiego zawodowego. Zajęcia odbywały się w naszej szkole w sali 306, którą zaadaptowano na pracownię barmańską. Prowadzili je nauczyciele naszej szkoły oraz doświadczeni trenerzy - barmani, bariści, sommelierzy. Ponadto uczniowie uczestniczyli w czterech warsztatach w łódzkich lokalach gastronomicznych oraz byli objęci indywidualnym doradztwem zawodowym. W sumie odbyło się 560 godzin zajęć, po 140 godzin dla każdej z grup.

W ramach projektu dokonano adaptacji pracowni 306, a także doposażono ją w sprzęt barowy i zastawę stołową. Zakupiono również sprzęt komputerowy i biurowy.

Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w zajęciach.

Projekt "Profesjonalna barmanka. Profesjonalny barman." współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu IX działania 9.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Koordynatorki projektu: Klaudia Balcerowska, Iwona Wolska

XXII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY PROMOCJII ZDROWEGO STYLU ŻYCIA PCK

Dnia 13 grudnia 2013 r. w siedzibie Łódzkiego Zarządu Okręgowego PCK odbył się etap rejonowy Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. więcej>>

Jasełka w Gastronomiku

KOLĘDOWANIE W JĘZYKACH OBCYCH

20 XII 2013 wszyscy uczniowie szkoły wzięli udział w śpiewaniu kolęd z językach angielskim i francuskim, które odbyło się na sali gimnastycznej. Uczniowie przygotowywali kolędy z nauczycielami na lekcjach języków obcych.

W języku angielskim przygotowano kolędy:

Last Christmas
All I Want for Christmas Is You
Merry Christmas
Silent Night
It's Christmas Time

W języku francuskim przygotowano kolędy:

Vive le Vent Dulce Nuit

ZBIÓRKA KARMY DLA BEZDOMNYCH PSÓW I KOTÓW PRZEBYWAJĄCYCH W SCHRONISKU

W grudniu 2013 roku nauczycielka Aleksandra Horodecka zorganizowała zbiórkę karmy oraz koców dla bezdomnych zwierząt przebywających w schronisku w Łodzi, przy ulicy Marmurowej. Uczniowie oraz nauczyciele wykazali się wielką ofiarnością i chętnie przynosili dary dla samotnych zwierząt. Karma oraz koce zostały przekazane do schroniska w dniu 17 grudnia 2013.

Pomagamy samotnym matkom

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, w grudniu, na terenie naszej szkoły, zorganizowano akcję zbierania darów dla podopiecznych Domu Samotnej matki przy ul. Broniewskiego w Łodzi. więcej>>

KONKURS HALLOWEEN 2013 - PRZEPIS NA POTRAWĘ Z DYNI

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas pierwszych Technikum Gastronomicznego oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Należało napisać w języku obcym przepis na potrawę z dyni, uwzględniając składniki oraz sposób przygotowania. Zastosowano następujące kryteria oceniania: Uczeń, który napisał przepis i nauczył się słownictwa na pamięć po odpytaniu przez nauczyciela dostał ocenę z języka obcego.

Najciekawsze przepisy pod względem plastycznym zostały zaprezentowane w trakcie 40 Wystawy Stołów Okolicznościowych.

Szkolenie z carvingu

W dniu 09.12.2013. 12 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w szkoleniu ze sztuki carvingu, które organizowała firma CARVING-ART reprezentowana przez Mistrzów Polski oraz brązowych medalistów Międzynarodowej Olimpiady Kulinarnej IKA-2012 - Pawła Sztanderskiego i Grzegorza Gniech. Pod ich kierunkiem uczniowie poznali sztukę tworzenia niepowtarzalnych dekoracji z owoców i warzyw oraz uzyskali certyfikaty I stopnia w tej dziedzinie. Przygotowane przez uczniów dekoracje prezentowane były podczas Wystawy Stołów Okolicznościowych

Szkolenie zorganizowała p profesor Krystyna Brzezicka

MONIN CUP JUNIOR 2013

6 grudnia 2013r. w Warszawie po raz pierwszy odbył się konkurs barmańskiMonin Cup Junior . więcej>>

II Turniej Szkół Ponadgimnazjalnych w sportach siłowych

Sprawozdanie z turnieju

Warsztaty kulinarne dla przedszkolaków

W związku z akcją zbierania podpisów dla poparcia projektu budżetu obywatelskiego, Samorząd Uczniowski nawiązał współpracę z Niepublicznym Przedszkolem "Czary Mary".

Chcąc odwdzięczyć się za poparcie naszej sprawy, zorganizowaliśmy dla przedszkolaków warsztaty kulinarne. Na zaproszenie p. prof. Teresy Rzeźnik, p. prof. Zofii Wrześniewskiej i uczniów klasy II b technikum, maluchy z grupy "Biedronki" i "Słoneczka" odwiedziły 3 grudnia naszą szkołę.

Wspólnie z uczniami, pod okiem p. prof. Rzeźnik, przygotowywały kanapki, smarowały je kolorowymi pastami.

Dzieci zwiedzały także szkołę i przyglądały się zajęciom z technologii.

Komunikat - konkurs wiedzy o sporcie klas pierwszych

NA ŁYŻWACH W MANUFAKTURZE

W ostatni piątek listopada klasa I D wraz z wychowawcą spędzała czas w Manufakturze. Wybraliśmy się całą klasą na łyżwy, aby jeszcze bardziej się zintegrować. Niektórzy z nasz, nie umiejący jeździć na łyżwach szli z obawą, obeznani z jadą figurową z wielką radością. Każdy jeździł jak umiał, były piruety kręcone przez Natalkę i Martynę oraz kilkukrotne upadki Bartka, Mateusza i Bogusia. Zabawa była bardzo udana, dopisały nam humory, zapał i pogoda.

Serdecznie polecamy uczniowie klasy I D z wychowawcą.

Stypendium Prezesa rady Ministrów

W dniu 22 listopada 2013 r. uczennica klasy IIIC technikum Justyna Wirowska otrzymała Stypendium Rady Ministrów jako najlepsza uczennica Zespołu Szkół gastronomicznych w roku szkolnym 2012/2013

ŚWIĘTO "BEAUJOLAIS NOUVEAU"

więcej>>

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO - CHŁOPCÓW KLAS TRZECICH

W dniu 28 listopada 2013 r. na małej Sali gimnastycznej odbył się turniej tenisa stołowego chłopców klas trzecich. więcej>>

Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w piłce nożnej chłopców "6"
w ramach Mistrzostw Łodzi MSZS grupa D
21 listopada 2013 roku

W dniu 21 listopada 2013 roku na terenie Boiska "ORLIK" przy ul. Małachowskiego 5/7 odbyły się mecze półfinałowe Mistrzostw Łodzi w piłce nożnej chłopców szkół ponadgimnazjalnych. więcej>>

Finał Ogólnopolskiego "Konkursu Zgotuj sobie sukces"

V miejsce w Ogólnopolskim konkursie "Zgotuj sobie sukces": zdobyli Oskar Wiewiórski i Bartłomiej Najder z kl. IVC. więcej>>

Sous vide - szkolenie dla uczniów

Dnia 14 listopada 2013 roku uczniowie klasy IIIA TG wraz z nauczycielami technologii gastronomicznej K. Bulińską i G. Papiewskim, wzięli udział w szkoleniu z zakresu gotowania w technologii "sous vide". Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość pogłębienia wiedzy o nowoczesnym systemie gotowania próżniowego w niskich temperaturach. Szkolenie przeprowadził Pan Carlos Gonzalez-Tejera. Dopełnieniem zdobytej wiedzy były warsztaty kulinarne połączone z prezentacją nowoczesnej techniki gotowania, zachowującej soczystość, aromat i wartość odżywczą potraw, zakończone degustacją. Dziękujemy Organizatorowi ! Mamy nadzieję na kolejne spotkanie oraz wspólne gotowanie w przyszłym roku kalendarzowym

Pełne oblicze sous vide - szkolenie dla nauczycieli zawodu

W dniu 13 listopada 2013 r. przeprowadzone zostały warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli zawodu.
Celem szkolenia była prezentacja nowoczesnych technik przygotowania potraw sous vide (gotowanie w niskich temperaturach).
Tematyka szkolenia obejmowała:

Szkolenie prowadził Carlos Gonzales-Tejera.

95 Rocznica Odzyskania Niepodległości

W dniu 11 listopada 2013 r. Poczet sztandarowy naszej szkoły brał udział w uroczystościach 95 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, połączonych z uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Archikatedralnej w intencji Ojczyzny celebrowanej przez JE Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolitę Łódzkiego. Po Mszy odbyły się uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza min. zmiana warty, przemówienie Wojewody Łódzkiego Jolanty Chełmińskiej, apel poległych i salwa honorowa, złożenie wieńców i kwiatów oraz defilada kompani honorowych.
Poczet sztandarowy naszej szkoły reprezentowany był godnie przez następujących uczniów: Adam Danych z klasy III TU (chorąży) oraz asysty Adrianę Adriańczyk i Aleksandrę Kubiak z klasy III F.

Warsztaty kulinarne 09.11.2013

09.11.2013 w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne prowadzone przez profesjonalnych kucharzy absolwentów naszej szkoły: Sylwię Sztanderę, Mateusza Borkowskiego, Mateusza Skonkę, Szymona Stacha. Tematem przewodnim były potrawy z wykorzystaniem różnego rodzaju kasz : gryczanej jęczmiennej ,jaglanej, ryżu. W zajęciach uczestniczyło 13 uczniów z klas II technikum gastronomicznego. Profesjonaliści oceniali zdolności manualne, kreatywność, pomysłowość, oraz stosowane techniki kulinarne uczestników. Wśród uczniów wyłoniono najlepszych, którzy pod opieką kucharzy będą mogli rozwijać swoje umiejętności gastronomiczne w placówkach zewnętrznych.

Opiekunowie: Teresa Rzeźnik
Elżbieta Kurowska

Konkurs Pieśni Patriotycznych

W czwartek, 7 listopada obchodziliśmy w szkole 95.rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, z inicjatywy nauczycieli historii: p. Krystyny Barczak, p. Ewy Saganowskiej i p. Zofii Wrześniewskiej, odbył się konkurs pieśni patriotycznych.
W konkursie wzięło udział aż 13 klas dlatego podzielono go na 2 części. W pierwszej swoje aranżacje pieśni zaprezentowali uczniowie klas III-cich i IV-tych, w drugiej klasy -sze i II-gie.
Jury, pod przewodnictwem p. dyrektor Małgorzaty Gosławskiej, oceniało zgodność wykonania z oryginałem, zaangażowanie całej klasy i występ artystyczny.
W kategorii klas starszych I miejsce zajęła klasa IV a z wychowawcą p. Danutą Kolad i brawurowym wykonaniem pieśni "Przybyli ułani pod okienko". II miejsce zajęły ex quo: kl. IV a w pieśni "Pierwsza brygada" i kl. IV e z pieśnią "O mój rozmarynie" a na III miejscu uplasowała się kl. III e, która śpiewała "Warszawskie dzieci".
Wśród młodszych klas najlepsza okazała się II d, która także śpiewała "Przybyli ułani…", II miejsce zajęła klasa I c za wykonanie "Marszu I brygady" a III miejsce klasa II b w pieśni "Rozkwitały pąki białych róż".
Wszyscy uczniowie mieli także okazję obejrzenia animowanej historii Polski - filmu, który w ciągu kilku minut pokazał ogromne zmiany, jakie zaszły w Polsce na przestrzeni 10 wieków naszej historii. Konkurs był częścią obchodów Święta Niepodległości. Wszyscy uczniowie szkoły mieli tego dnia własnoręcznie wykonane kotyliony i galowy strój. Nauczyciele historii przeprowadzili też konkurs na najładniejszy plakat, związany z obchodami 11 listopada. Najładniejsze prace posłużyły, jako dekoracja szkoły w tym dniu.

Moje ulubione naleśniki i pierogi - lekcja otwarta

05.11.2013 odbyła się lekcja otwarta: "Moje ulubione nalesniki i pierogi". Uczniowie z klasy IIB TG pod opieką nauczycielek T. RZeźnik oraz E. Kurowskiej przygotowywali na zajęciach technologii gastronomicznej zaplanowane przez siebie receptury potraw z ciasta naleśnikowego i pierogowego. Uczniowie wykazali się kreatywnością , ciekawymi pomysłami. bardzo profesjonalnie podeszli do swoich zadań.

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności - etap szkolny

W dniu 4 listopada 2013 r. odbył się etap szkolny XVIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. więcej>>

WARSZTATY BARMAŃSKIE MONIN W NASZEJ SZKOLE

W ramach przygotowań do ogólnopolskiego konkursu barmańskiego Monin Cup Junior 2013, który odbędzie się 6 grudnia, w naszej szkole odbyły się warsztaty barmańskie organizowane przez firmę Monin. W zajęciach wzięło udział 30 uczniów naszej szkoły zainteresowanych rozwijaniem umiejętności barmańskich. Młodzież poznała historię firmy, zasady produkcji wyrobów oraz asortyment bezalkoholowych produktów Monin oraz możliwości ich wykorzystania w miksologii. Uczniowie mieli okazję spróbować nowych rodzajów syropów, sosów, puree i baz Monin i sporządzić z nich napoje własnej kompozycji.

W konkursie Monin Cup Junior 2013 naszą szkołę będzie reprezentował Kamil Strzeszewski z klasy III a technikum.

   

Opiekun Koła Barmańskiego: Klaudia Balcerowska

Eliminacje szkolne Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

W dniu 25 października 2013r. odbył się szkolny etap Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. więcej>>

Międzyszkolne zawody sportowe w piłce nożnej dziewcząt

W dniu 24.10.2013 reprezentacja dziewcząt z Zespołu Szkół Gastronomicznych brała udział w międzyszkolnych zawodach sportowych w piłce nożnej dziewcząt. więcej>>

Szkolne eliminacje do ogólnopolskiego "Konkursu Zgotuj sobie sukces"

Firma MAKRO Cash and Carry Polska S.A. z siedzibą w Warszawie 3 czerwca 2013 ogłosiła konkurs adresowany do dwuosobowych zespołów uczniów średnich i wyższych szkół gastronomicznych, uczących się w tej samej szkole gastronomicznej na terenie Polski. więcej>>

Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w piłce nożnej chłopców "6" w ramach Mistrzostw Łodzi MSZS

Sprawozdanie z zawodów

Międzyszkolne Zawody Sportowe w Grach i Zabawach

W dniu 15.10.2013 r. reprezentacja ZSG brała udział w międzyszkolnych zawodach sportowych w grach i zabawach, w których po emocjonującej walce zajęła ostatecznie III miejsce. więcej>>

Relacja z Mistrzosw Europy w piłce nożnej 6 - osobowej

Uczeń naszej szkoły ADRIAN FILIPIAK z klasy IV D Technikum uczestniczył jako Reprezentant Polski w Mistrzostw Europy w piłce nożnej 6 - osobowej, które odbyły się w dniach 10-13 października 2013 w Grecji więcej>>

Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem

Współcześnie na całym świecie żyje prawie 870 milionów chronicznie niedożywionych ludzi. W Polsce głoduje aż 800 tys. dzieci (wg. raportu "Głód i niedożywienie dzieci w Polsce" opracowanego przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom "Maciuś") więcej>>

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH 2013

14 października, w Święto Komisji Edukacji Narodowej, odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Uroczystość składała się z dwóch części: oficjalnej, w której pierwszoklasiści składali uroczyste ślubowanie na sztandar oraz z części artystycznej, w której klasy prezentowały przygotowane wcześniej okrzyki, promujące klasę i szkołę.

Samorząd Uczniowski przygotował też niespodziankę dla wychowawców. Wszyscy ślubowali dbać o swoich podopiecznych, przygotować ich do egzaminów. Uczniowie klas pierwszych mieli sposobność, by im podziękować , wręczając kwiaty.

Uroczystość była także okazją do uczczenia Dnia Nauczyciela. Przedstawiciele SU i klas maturalnych na ręce Dyrekcji złożyli najlepsze życzenia, dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły przygotowano słodkie niespodzianki.

Dodatkowo Rada Pedagogiczna i uczniowie poznali nową, niedawno wybraną Radę Samorządu Uczniowskiego - Kamila Strzeszewskiego i Joannę Borkowską. Tym samym dotychczasowi przewodniczący: Karol Lubczyński, Łukasz Trzciński i Tomasz Lorentowicz, pożegnali się po 2 latach z pracą w SU.

Natura Food 2013 - TRADYCYJNE SMAKI REGIONU

Sukces naszych uczniów w III edycji konkursu kulinarnego dla uczniów szkół gastronomicznych z województwa łódzkiego TRADYCYJNE SMAKI REGIONU więcej>>

LEKKOATLETYCZNE MISTRZOSTWA ŁODZI SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Sprawozdanie z zawodów

WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W poniedziałek, 7 października odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego.

więcej>>

Powołania Adriana Filipiaka do Reprezentacji Polski

Z przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły klasy IV D Technikum ADRIAN FILIPIAK otrzymał olbrzymie wyróżnienie w postaci powołania do Reprezentacji Polski więcej>>

Konkurs dla klas I
ŚNIADANIE - NAJWAŻNIEJSZY POSIŁEK DNIA

W dniu 27 września 2013 r. odbył się konkurs dla klas pierwszych "Śniadanie - najważniejszy posiłek dnia". więcej>>

BEZPIECZNIE OD STARTU

Dnia 24 września 2013r. w budynku Okręgowej Inspekcji Pracy w Łodzi odbyło się szkolenie dla nauczycieli rozpoczynające kolejną edycję programu edukacyjnego "Kultura Bezpieczeństwa".

więcej>>

MOGIŁAMI ZNACZONA JEST HISTORIA POLSKI

W dniach 19-23 września b.r. sześcioro uczniów naszej szkoły pod opieką p. prof. Krystyny Barczak uczestniczyło w wycieczce ufundowanej przez Urząd Miasta Łodzi MOGIŁAMI ZNACZONA JEST HISTORIA POLSKI
Celem wyjazdu na Ukrainę, określanego jako pielgrzymka do miejsc pamięci narodowej, były uroczystości na Czwartym Cmentarzu Katyńskim w Bykowni/Kijowie.
Wraz z członkami Stow.Rodzin Katyńskich oraz delegacjami łódzkich szkół: I i II LO oraz GM16 odbyliśmy niezwykłą podróż, pełną przeżyć, emocji i doświadczeń dotąd zupełnie nam nieznanych.
Byliśmy w Kostiuchnówce- miejscu walk żołnierzy legionowych z czasów I wojny światowej, gdzie zakwaterowano nas w dawnej szkole polskiej, dziś -Centrum Dialogu Polsko-Ukraińskiego.
Niezwykłe w tym miejscu jest wiele: już sama pobudka -przy dźwiękach Bogurodzicy, nocny spacer i capstrzyk na cmentarzu w świetle pochodni, światło zniczy, białe groby i minuta ciszy przy jednym z nich, dowolnie wybranym...
I ta enklawa polskości w otoczeniu niezwykle ubogiej wsi ukraińskiej, z elektrownia atomową na horyzoncie.
Nigdy nie zapomnimy podniosłej uroczystości na cmentarzu w Bykowni- to czwarty z odkrytych i upamiętniających zamordowanych przez NKWD Polaków. Ciągle jeszcze mamy w uszach dźwięk złotego dzwonu, w oczach widok pękniętej tablica z nazwiskami i rzędy drzew przewiązanych barwami narodowymi. I to coś, co trudno nazwać , a co unosi się tam w powietrzu...
A jeszcze miejsce rzezi wołyńskiej-gdzie w 1943 roku zniknęły zupełnie z powierzchni ziemi 2 wsie. Pozostał biały kikut rzeźby z nieistniejącego kościoła, zagubiony wśród pól i maleńki głaz z napisem ,,DZIECIOM..,,
To nie była wesoła przygoda, ani beztroska wycieczka, ale potrzebna i niezapomniana lekcja historii.

Uczestnicy wyjazdu:

Anna Augustynowicz IV F
Paulina Borek IV F
Natalia Kozłowska IV E
Michał Maćkiweicz IV E
Tomasz Lorentowicz IV C
Dawid Pokaczajło II B

Ogród Botaniczny - Zioła, przyprawy, rośliny lecznicze.

W dniu 12 września kl. IE uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych w Ogrodzie Botanicznym. więcej>>

więcej>>


X Edycja Turnieju "Młoda krew ratuje życie"

Dnia 4 września, w Urzędzie Marszałkowskim podsumowano organizowaną przez Polski Czerwony Krzyż wojewódzką edycję Ogólnopolskiego Turnieju Szkół w Honorowym Krwiodawstwie. więcej>>


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

2 września 2013 r. rozpoczęliśmy rok szkolny 2013/2014