Szlachetna paczka

Szlachetna paczka

Już po raz piaty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Szlachetna Paczka. W tym roku pomagaliśmy p. Elżbiecie – samotnie wychowującej syna.Wszystkie klasy, które wzięły udział w akcji przygotowały piękne prezenty, dodatkowo szkolny warsztat, oprócz paczki, przygotował też tort, który uświetnił finał tegorocznej akcji. Kolejny raz pokazaliśmy, że wspólnie można pomagać i czynić dobro!

Czytaj dalej

Niechciane i zapomniane

Jeśli ktoś chciałby obdarować zwierzęta ze schroniska w Łodzi, może przynieść swoim wychowawcom lub opiekunom akcji Monice Pacek (sala 300 – informatyka) oraz Aleksandrze Horodeckiej (sala 210 – język angielski):

  • karmę mokrą i suchą dla psów i kotów,
  • karmę specjalistyczną dla psów i kotów,
  • przysmaki dla psów i kotów,
  • ręczniki, koce na posłania dla zwierząt (oczywiście bez pierza i gąbek, które zwierzak może łatwo pogryźć i popsuć),
  • obroże, smycze, kagańce,
  • metalowe miski i garnki na jedzenie i wodę,
  • klatki i kosze.

Z góry dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom o wielkich sercach, którzy przyczynią się do polepszenia bytu, a niejednokrotnie uratowania życia niechcianym zwierzakom – bo wszyscy chcą żyć.

…a może pomożesz w inny sposób, np. poszukując zwierzakom domu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.schronisko-lodz.pl w zakładce wolontariat.

Opiekunowie akcji Niechciane i zapomniane:

Monika Pacek
Aleksandra Horodecka

Koło baristyczne

Koło baristyczne

Baristyka z Gastronomika – pod takim hasłem rozpoczęliśmy spotkania Koła Baristycznego, które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Nieoceniona była pomoc Maćka Giermaziaka z Coffee Runner który zapoznał poczatkujących baristów z Cap Testingiem czyli rozpoznawanie kaw oraz uczył spieniania mleka i przygotowania kaw. Bardzo pomocni byli Jadzia, Mateusz, Janek, Krzyś, którzy mając już doświadczenie baristyczne z chęcią dzielili się swoimi umiejętnościami. Zobaczcie co się działo na baristycznym spotkaniu.

Czytaj dalej

Monin Cup Junior 2019

Monin Cup Junior 2019

5 grudnia 2019 r. Patrycja Mikołajczyk z kl. III TA reprezentowała naszą szkołę w 7. edycji ogólnopolskiego konkursu Monin Cup Junior, który odbył się w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przy ul. Majdańskiej 30/36 w Warszawie.

Konkurs został podzielony na dwie rundy:

  • Blind Test – odgadnięcie nazw 10 syropów Monin na podstawie smaku, zapachu, barwy (pełna lista smaków syropów do nauki zawierała 30 sztuk),
  • Przygotowanie 4 porcji koktajlu bezalkoholowego (long drink) wg autorskiej receptury.

Każdy uczestnik miał 15 minut przed występem na przygotowanie dekoracji, 3 minuty przed startem na przygotowanie stanowiska pracy, a następnie 7 minut na przygotowanie 4 porcji koktajlu. Oceny dokonywały dwie komisje – techniczna oraz degustacyjna.

Czytaj dalej

Konkurs ogólnopolski Kuchnia Polska na Mazowszu 2019

Konkurs ogólnopolski Kuchnia Polska na Mazowszu 2019

Dnia 22 listopada 2019 r. odbył się konkurs kulinarny dla uczniów wszystkich profili szkół gastronomicznych Kuchnia Polska na Mazowszu 2019 – Polskie Skarby Kulinarne w Zespole Szkół Spożywczo-Gastronomicznych w Warszawie, ul. Komorska 17/23.

W części kulinarnej Jacek Darnowski i Jakub Sobczak z klasy IV D przygotowywani przez Renatę Błoch wykonali w czasie 90 minut 4 porcje zakąski gorącej: consommé rakowe, ravioli z twarożkiem, salsa z fenkułem włoskim, szyjki rakowe oraz 4 porcje dania głównego: przepiórka, pureé ziemniaczane, sos na bazie wina, chrust z cebuli, krokiet z kaszy orkiszowej. Jacek i Kuba zajęli 3 miejsce i jako jedyna ekipa z Polski stanęli na podium.

W części kelnerskiej Aneta Warsińska z kl. III A przygotowywana przez Iwonę Wolską i Lidię Bajerską napisała test z obsługi gości w języku polskim i angielskim, wykonała na aranżację stołu ‘Obiad w karczmie” oraz zaprezentowała tranżerowanie kaczki przy gościu i z komentarzem w języku angielskim i polskim. Aneta zajęła II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów – opiekunowie.

Czytaj dalej

Czas na ekologię

Czas na ekologię

W dniu 27 listopada 2019 r. uczniowie klasy 1 GA wzięli udział w warsztacie edukacyjnym na temat segregacji odpadów. Spotkanie odbyło się w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Zamiejskiej 1 w Łodzi. W trakcie warsztatów rozwiano wiele wątpliwości co do zasad segregacji poszczególnych odpadów, możliwości ich ponownego przetworzenia oraz pozytywnego wpływu recyklingu na stan środowiska naszej planety.

Warto podkreślić, że od 1 grudnia 2019 r. na korytarzach naszej szkoły, w salach technologicznych i pracowniach warsztatowych pojawią się pojemniki do selektywnej zbiórki.

Czytaj dalej

Jubileusz 100-lecia PCK

Jubileusz 100-lecia PCK

W Teatrze Muzycznym w Łodzi odbyła się Gala Wojewódzka z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Uroczystość upamiętniała powstanie i działalność PCK w kraju, była również okazją aby móc podziękować osobom i organizacjom, które na co dzień wspierają statutowe działania PCK. Wśród zaproszonych gości obecni byli politycy, samorządowcy, ludzie kultury, związkowcy, opiekunowie SK PCK, darczyńcy.

W trakcie uroczystości wręczano odznaczenia i podziękowania za wieloletnią współpracę. Miłym akcentem było nagrodzenie opiekuna i wolontariuszki SK PCK z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi. Otrzymaliśmy tytuł „Najlepszy Opiekun i Wolontariusz Szkolnego Koła PCK w Województwie Łódzkim” oraz „Medal 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża” w dowód uznania za wieloletnią aktywną działalność na rzecz rozwoju PCK. Uroczystość była również okazją aby promować naszą szkołę w środowisku lokalnym. Warsztat Szkolny przygotował wyśmienity poczęstunek a młodzież profesjonalnie obsługiwała zaproszonych gości.

Czytaj dalej