Konkurs „Beaujolais Nouveau”

Konkurs „Beaujolais Nouveau”

Każdego roku w trzeci czwartek listopada obchodzi się święto francuskiego wina „Beaujolais Nouveau”. Z tej okazji dnia 15 listopada 2018 nauczycielki j. francuskiego – p. M. Czyżyk, p. A. Lipska i p. K. Zommer zorganizowały konkurs dla uczniów, który polegał na zrobieniu własnoręcznie gadżetu związanego z winem.

W konkursie wzięło udział 43 uczniów, którzy wykonali prace różnymi technikami i z różnych materiałów. Wykonane przez uczniów przedmioty były bardzo oryginalne i pomysłowe. Z prac powstała wystawa na I piętrze, którą mogli oglądać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły. Na wystawie znalazły się przede wszystkim butelki ozdobione różnorodnymi materiałami : haftem, kamyczkami, tkaniną, korkami od wina… Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Prace zostały ocenione przez jury w skład którego weszła p. dyrektor Z. Wrześniewska, p. wicedyrektor B. Dębińska i p. wicedyrektor Z. Zielińska oraz nauczycielki j. francuskiego.

I miejsce zajęła praca wykonana przez Natalię Obiedzińską z klasy III D. II miejsce zajął Mateusz Pluciński z klasy I B oraz Patrycja Kubacka z klasy III B, III miejsce zajęła Angelika Pielesiak z klasy III D oraz Katarzyna Zawisza z klasy IV A.

Celem konkursu było zmotywowanie uczniów do poszerzania zakresu zainteresowania kulturą Francji, zachęcania uczniów do korzystania z różnych źródeł wiedzy, uczestniczenia w życiu szkoły oraz kształtowania postaw tolerancji i szacunku dziedzictwa kulturowego Francji.

Kilka słów o „Beaujolais Nouveau”: To młode, lekko cierpkie wino czerwone pochodzące z regionu Beaujolais, na północ od miasta Lyon we Francji. Produkowane z winogron z odmiany „Gamay” w wyniku przyspieszonego procesu winifikacji, zwanego maceracją węglową. Proces ten pozwala na szybkie zakończenie fermentacji, a wino jest sprzedawane zaraz po jej zakończeniu, jednak w konsekwencji żywotność takiego wina jest ograniczona do około roku. W trzeci czwartek listopada przypada święto, kiedy po raz pierwszy oferuje się w sprzedaży wino z bieżącego rocznika. Moda świętowania rozpoczęcia się sprzedaży upowszechniła się na cały świat. Termin „Beaujolais Nouveau” jest usankcjonowany prawnie.

Organizatorzy konkursu: M. Czyżyk, A. Lipska, K. Zommer